مهندس سعید کمرخانی
انجام پروپوزال مهندسی مکانیک

انجام پروپوزال مهندسی مکانیک

انجام پروپوزال مهندسی مکانیکReviewed by انجام پروپوزال مهندسی مکانیک on Dec 21Rating: 5.0انجام پروپوزال مهندسی مکانیک انجام پروپوزال مهندسی مکانیک

پروپوزال

انجام پروپوزال با کیفیت مناسب می تواند تاثیر شایانی بر تعیین مراحل انجام پایان نامه و همچنین درک بهتر اهداف مسئله دارد. در واقع یکی از دروس مهم دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، درس پایان نامه می باشد. این درس در مقطع کارشناسی ارشد دارای ۶ واحد و در مقطع دکتری بین ۱۸ تا ۲۴ واحد می باشد که این تعداد به تصمیمات دانشگاه ها و حتی دانشکده ها و گروه های موجود بستگی دارد. جهت انجام پایان نامه در گام نخست، بایستی پروپوزال و یا طرح پیشنهادی برای انجام پژوهش نوشته شود.

چگونگی انجام پروپوزال

دانشجو بایستی در یک زمان مشخص، به نگارش پروپوزال خود بپردازد. پروپوزال موضوع پیشنهادی خود را به تایید استاد (اساتید) راهنما و همچنین اساتید گروه رشته تحصیلی خود برساند. در واقع دانشجویان بایستی در گام نخست جهت انجام پروپوزال پایان نامه خود به بررسی پژوهش های انجام شده در مجلات معتبر بین المللی و داخلی بپردازد. سپس در مرحله بعد برای انجام یک پروپوزال مناسب بایستی به تعریف مسئله، چالش های موجود و فرضیات در نظر گرفته شده بپردازد.

در نهایت برای انجام پروپوزال پایان نامه خود بایستی با ارائه مسئله مورد بررسی خود به نوشتن روش انجام پژوهش خود بپردازد. بنابراین انجام پروپوزال خوب می تواند درک درست و روشنی از پیرامون موضوع پیشنهادی برای دانشجو و استاد راهنما، ایجاد کند.

جهت انجام پروپوزال خوب می توان از بخش های زیر استفاده کرد:

بخش های مهم پروپوزال

 ۱-مقدمه

بخش اول هر پروپوزال، مقدمه می باشد. در مقدمه پروپوزال بایستی مطالب ابتدایی و کلی در رابطه با موضوع پروپوزال بیان شود.

 ۲-بیان مسئله

یکی از بخش های مهم پروپوزال بیان مسئله می باشد. در این بخش از پروپوزال، بایستی به تشریح و تبیین مسئله مورد مطالعه پرداخت.

۳-مروری بر منابع

یکی دیگر از بخش های پروپوزال مروری بر منابع است. در این بخش از پروپوزال به بررسی پژوهش های پیشین انجام شده مرتبط با موضوع پروپوزال پرداخته می شود. بررسی جامع پژوهش های پیشین منجر به بهبود نوآوری و حوزه های جدید در رابطه با موضوع پروپوزال می شود.

۴-اهمیت موضوع

در این بخش از پروپوزال بایستی به موارد دارای اهمیت مرتبط با موضوع پروپوزال پرداخته شود. بیان درست اهمیت موضوع پروپوزال به درک بهتر موضوع پروپوزال کمک شایانی می کند.

 ۵-طرح مسئله

جهت بررسی بهتر موضوع اشاره شده در پروپوزال به ارائه طرح مسئله پرداخته می شود. در واقع در این بخش از پروپوزال به بررسی روش انجام پایان نامه براساس راهکار ارائه شده در پروپوزال پرداخته می شود.

۶-فرضیات مسئله

حل هر مسئله ای براساس مجموعه ای از فرضیات قابل انجام می باشد. وجود این بخش نیز در پروپوزال ها می تواند به مشخص شدن جزئیات ایده بحث شده در پروپوزال کمک کند.

۷-اهداف پژوهش

یکی از بخش های مهم پروپوزال ها، اهداف پژوهش می باشد. در واقع در این بخش از پروپوزال دانشجو بایستی اهداف اصلی خود را از انجام پایان نامه بنویسد. جهت نگارش این بخش از پروپوزال می توان از بخش اهمیت موضوع پروپوزال نیز استفاده کرد.

۸-سوال ها و چالش های موجود

در این بخش از پروپوزال می توان به سوال ها و چالش های دارای اهمیت مرتبط با موضوع پروپوزال اشاره کرد. بررسی این چالش ها می تواند راهکاری برای تعریف موضوع پروپوزال (طرح پیشنهادی) دانشجو باشد.

۹-روش انجام تحقیق

در این بخش از پروپوزال می توان به بررسی دقیق روش انجام مسئله براساس فرضیات ارائه شده پرداخت. براین اساس می توان محدودیت های ایجاد شده در رابطه با موضوع پروپوزال را مورد بحث قرار داد.

۱۰-زمان بندی انجام پژوهش

این بخش از پروپوزال نیز بیانگر چارت زمانی انجام پروپوزال می باشد. در واقع با استفاده از این چارت زمانی می توان به یک برنامه ریزی دقیق جهت انجام پایان نامه رسید.

۱۱-منابع

منابع یا مراجع بخش پایانی هر پروپوزال می باشد که بایستی براساس نوع منبع استفاده شده و همچنین براساس فرمت خواسته شده، به ترتیب از ابتدای متن پروپوال تا انتها شماره گذاری شوند.

نکات مهم و کلیدی

لازم به ذکر است که دانشجویان دکتری بایستی پس از نگارش پروپوزال، با مجوز استاد راهنما و اساتید گروه از پیش نهاد خود در برابر داورهای خارجی و داخلی دفاع کنند. براین اساس نگارش یک پروپوزال در ساختار درست می تواند منجر به دفاع موفقیت آمیز دانشجو شود.

همچنین نگارش پروپوزال جهت انجام انواع پروژه های بین دانشگاهی، صنعتی و نظامی ضروری می باشد و در صورت ایجاد قرار داد بین پژوهشگر(موسسه) و مراکز اشاره شده، پروپوزال نقش مهمی در مرز بندی پروژه جهت شروع تا پایان کار دارد.

پژوهشگران تیم پژوهشی شریف آنلاین با توجه به تجربیات مختلف در انجام انواع پروپوزال های دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مهندسی مکانیک و همچنین پروپوزال های طرح های در ارتباط با صنایع مختلف، آمادگی انجام مشاوره در زمینه نگارش و تهیه آن را دارند. جهت انجام یک پروپوزال درست با چهارچوب مناسب با ما تماس بگیرید.


  • فایل ها را به اینجا بکشید

    ارسال نظر