مهندس سعید کمرخانی
اجزای جرثقیل سقفی

راهنمای سفارش جرثقیل سقفی

راهنمای سفارش جرثقیل سقفیReviewed by راهنمای سفارش جرثقیل سقفی on Jan 14Rating: 5.0راهنمای سفارش جرثقیل سقفیراهنمای سفارش جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی در یک نگاه

نمای کلی جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی همچنین به عنوان جرثقیل پل ، یا جرثقیل صنعتی شناخته می شود دستگاهی برای حمل و نقل مواد است که بار را به صورت افقی بلند ، پایین آورده و حمل می کند. به طور معمول ، یک جرثقیل سقفی شامل یک مکانیزم قلاب و خط است که در امتداد یک تیر افقی حرکت می کند که بر روی یک مسیر مشخص  ، دارای  ساختار پشتیبانی حرکت می کند. . حرکت جرثقیل سقفی توسط یک اپراتور انجام می شود ، به صورت دستی یا با یک ایستگاه آویز سیمی یا کنترل بی سیم. به طور معمول ، جرثقیل سقفی برای حرکت چند جهته مواد برای کمک به ساخت ، ذخیره سازی ، بارگیری یا تخلیه کارها در داخل تأسیسات یا خارج از حیاط یا راه آهن یا بندر حمل و نقل و سایر محیط های کاربردی استفاده می شود.

جرثقیل سقفی در یک نگاه
جرثقیل سقفی در یک نگاه

اجزای جرثقیل سقفی

به طور کلی ، جرثقیل سقفی از سه قسمت اصلی ، پل جرثقیل ، بالابر   و  کلگی End Carriage  تشکیل شده است. پل جرثقیل بخشی است که از باند عبور می کند. بالابر  مکانیزم بالابری است که از روی پل جرثقیل عبور می کند و به صورت عمودی بلند می شود. باند به سازه ساختمان گره خورده است. علاوه بر این ، قسمتهای دیگری نیز درگیر هستند که در نمودار زیر برای مرجع شما نشان داده شده است.

اجزای جرثقیل سقفی
اجزای جرثقیل سقفی

اصطلاحات اساسی جرثقیل

ظرفیت جرثقیل: حداکثر وزنی که جرثقیل سقفی برای تحمل آن لازم است.

دهانه جرثقیل: فاصله افقی بین ریل های مسیر که جرثقیل بر روی آن حرکت می کند.

ارتفاع بالابر یا قلاب: فاصله از کف تا قلاب جرثقیل که ارتفاع باند را از کف تعیین می کند و تحت ارتفاع شفاف داخلی ساختمان قرار می گیرد.

سرعت پل ، کلگی جرثقیل  و بالابر: سرعت  پل یا کلگی جرثقیل یا بلند شدن بالابر. سرعت دوتایی موجود است.

پل جرثقیل: سازه اصلی جرثقیل سقفی است که از دو کلگی انتهایی و یک یا دو تیرچه پل دار تشکیل شده است که با نوع جرثقیل متفاوت است.

کلگی جرثقیل یا End Carriage: کلگی ها  در دو طرف دهانه قرار دارند. کلگی های انتهایی چرخ هایی را که جرثقیل بر روی آنها کار می کند در خود جای داده اند.

 

ارسال نظر